Mjalti kryeministror

  Kryeminsitri Rama ka të ngjarë që të pëlqejë shumë mjaltin pasi kompliementat e tij shpesh janë ose krahasime me mjaltin ose me insektin që prodhon mjalt. Mbas Çmimit Bleta e Artë që inaguroi vjet për të vlerësuar menaxherët më të mirë të administratës, sot ai i është referuar asaj që bën ai dhe qeveria

Kuvendi diskuton heqjen e mandatit të deputetit të Mark Frokut

Këshilli i Rregullores dhe Imunitetit do të mblidhen sot mbasdite për të diskutuar mbi mandatin e Mark Frrokut. Frroku mungon prej 6 muajsh në sallën e Kuvendit për shkak të arrestimit të  tij si i dyshuar për vrasjen e Aleksandër Kurtit, ngarje e ndodhur në vitin 1995 në Bruksel. Këshilli do të vendosi nëse për shkak

Komisioni i Venecias cakton datën e shqyrtimit të reformës në drejtësi

Komisioni i Venecias ka vendosur të shqyrtojë në datën 24 tetorin draftin e reformës në drejtësi të propozuar nga qeveria shqiptare. Drafti i propozuar nga opozita do të shqyrtohet gjatë muajit dhjetor. Mbasi të shqyrtojë të dy draftet, Komisioni do të nxjerrë një opinion apo një analizë ligjore të tijën si këshillim për Kuvendin e

Katër të arrestuar per trafikim droge në Tiranë.

Dje në Tiranë u arrestuan katër persona per shpërndajrje marjuane mes të rinjve të shkollave të mesme. Ata u ndaluan pranë shkollës së mesme Demokracia me 52 doza të gatshme canabis sativa. Sipas burimeve të policisë, tre prej tyre kanë preçedentë për shpërndarje droge. Ky është grupi i gjashtë i shpërndarësve të drogës që arrestohet nga

Qeveria dështon në mbledhjen e detyrimeve tatimore dhe doganore

  Ministria e Financave nuk ka realizuar planin e mbledhjes e taksave  për periudhën janar-shtator 2015. Në Drejtorinë e Doganave  dhe të Tatime janë mbledhur 7 miliardë lek me pak nga sa ishte planifikuar. Sipas Ministrisë, Drejtoria e Përgjithshme e Doganave është ajo që ka problemet më të mëdhaja në mbledhjen e detyrimeve të zhdoganimit.

Basha akuzon Ramën se po dëmton ekonominë e vendit.

Drejtuesi i opozites Lulzim Basha akuzoi Qeverine Rama se me masat e saj drastike dhe taksat e larta po demton dhe frikeson biznesin. Ne nje takim me biznesmenet e Lezhes, Zoti Basha u shopreh se “shtatori ka sjellë 35 mln dollarë më pak të ardhura. Me pretekstin më të vogël vendosen gjoba dhe sërish po mblidhen

“Albpetrol” nuk do të privatizohet brenda vitit 2015.

Albpetrol, kompania shtetërore e nxjerrjes dhe prodhimit të naftës, nuk do të privatizohet në vitit 2015, sic ishte premtuar nga qeveria.  Kryeministri Rama deklaroi në 17 mars 2015 se ky proces do të mbyllej brenda këtij viti por privatizimi i Albpetrol nuk është përfshirë në axhendën e Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë. Deri më tani,

13 2453 2463 247