Shqiptarët protestojnë sërish për vrasjen e fëmijës në bregdet

Nga Exit News
Shqiptarët protestojnë sërish për vrasjen e fëmijës në bregdet

Shqiptarët do të protestojnë të hënën (8 gusht) në mbrëmje për herë të dytë për vdekjen e një vajze shtatëvjeçare pasi një komisar policie jashtë detyrës e përplasi atë me një varkë ndërsa ai po ngiste në një zonë vetëm për notarët. në Himarë.

Arjan Tase, i cili arriti të merrte akuza për shpërdorim detyre në një çështje kultivimi droge të pushuar në vitin 2020, doli në gjykatë të premten dhe u akuzua për vrasje indirekte me dashje. Ai është futur në zonën e notit ku barkat janë të ndaluara dhe ka marrë një kthesë me shpejtësi të madhe, duke goditur fëmijën me helikat e varkës.

Varka u nis me shpejtësi në drejtim të kundërt, por u kthye menjëherë pasi të gjithë në plazh filluan të bërtisnin pas tij.

Dëshmitarët e ngjarjes që folën për Exit folën për traumën e tyre pas vdekjes, duke e përshkruar atë si “si një film horror”.

Qytetarë dhe drejtues e mbështetës të partive opozitare protestuan jashtë Ministrisë së Brendshme të enjten e javës së kaluar, duke kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi dhe ministres së Turizmit Mirela Kumbaro. Ata dhanë një afat sot për dorëheqjen ose thanë se protestat do të rifillonin.

Itinerari pritet të jetë i njëjtë me protestën e së enjtes, ku protestuesit do të mblidhen në orën 19:30 para godinës së Ministrisë së Brendshme dhe më pas do të marshojnë drejt Kryeministrisë.

EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>