3000 ankesa dorëzohen nga qytetarët për gjyqtarë e prokurorë, në 1 vit pranë ILD-së

Nga Exit News
3000 ankesa dorëzohen nga qytetarët për gjyqtarë e prokurorë, në 1 vit pranë ILD-së

3 mijë ankesa për gjyqtarë dhe prokurorët në vend janë dorëzuar në Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë për vitin 2020. 90 përqind e ankesave janë kryer nga qytetarët.

Lajmin e dha Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani në raportimin e punës së institucionit për vitin 2020, në seancën plenare të 3 qershorit.

Meta u shpreh se në një vit ILD ka kërkuar nisjen e procedurave për shkarkim për 8 magjistratë.

Të mërkurën, KLGJ dhe KLP raportuan për punën e tyre para Komisionit të Ligjeve. Ndërsa të hënën, në Kuvend raportoi edhe Prokurori i Përgjithshëm.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>