450 qytetarë arrestohen në Rusi, në protestat për lirimin e Navalnyt

Nga Exit News
450 qytetarë arrestohen në Rusi, në protestat për lirimin e Navalnyt

Policia ruse arrestoi, të dielën, mbi 450 qytetarë, të cilët po protestojnë për lirimin nga burgu të kreut të opozitës Aleksei Navalny dhe kundër presidentit Putin.

Protestuesit dhe policia u konfrontuan fizikisht. Policia u përpoq të shpërndajë protestuesit më dhunë.

Protestuesit thërrisnin ‘Putini është hajdut’ dhe të kapur përkrahu, marshuan në rrugët plot akull, teksa temperaturat shënonin -13 gradë.

Protestat pro lirimit të Navalnyt janë përhapur në disa qytete të Rusisë, si Moska, Shën Petërburgu, Vladivostok etj.

Pavarësisht arrestimeve mëngjesin e së dielës, gjatë ditës janë organizuar protesta të tjera.

Protestat në Rusi nisën pasi Navanly u arrestua nga policia ruse teksa po kthehej nga Gjermania për në Rusi, në 17 janar.

Ai ndodhet në dhomat e paraburgimit, në pritje për gjykim. Prokuroria ruse e akuzon Nalvanyn për shkelje të kushteve të lirimit me kusht, kur u largua nga Rusia për në Gjermani për tu kuruar për helmimin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>