Amerikanët do të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve edhe nëse nuk u pëlqen fituesi

Nga Exit News
Amerikanët do të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve edhe nëse nuk u pëlqen fituesi

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë hynë në javën e tyre të fundit dhe një sondazh i kryer nga Reuters dhe Ipsos tregon se pjesa më e madhe e amerikanëve duken të gatshëm të pranojnë rezultatet e zgjedhjeve, edhe në rast se nuk fiton kandidati i tyre i preferuar.

Në sondazhin më të fundit, të kryer në datat 13-20 tetor, rezultatet treguan se 79% e amerikanëve – përfshi 59% të atyre që duan ri-zgjedhjen e presidentit Trump – do të pranonin rezultatin nëse fitues do të shpallej Joe Biden.

Njëkohësisht sondazhi tregoi se 73% e amerikanëve – dhe 57% e atyre që mbështesin Joe Biden – do të pranonin një fiture të presidentit aktual Donald Trump.

Sondazhi i Reuters dhe Ipsos tregon se Biden është përpara Trumpit me 8 pikë përqindje më shumë në rang kombëtar: 51% e atyre që deklarojnë se do të votojnë mbështesin kandidatin demokrat, ndërsa 43% do të votojnë për presidentin Trump.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>