Arrestohet aktivisti kryesor kinez kundër qeverisë

Nga Exit News
Arrestohet aktivisti kryesor kinez kundër qeverisë

Aktivisti kinez Joshua Wong u arrestua të enjten për protestën pro demokacisë në vitin 2019, tha avokati I tij, në një postim në Twitter, sipas AFP.

Ai është aktivisti më i njohur i vendit për kritikat ndaj qeverisë dhe ligjit të miratuar nga qeveria kineze për rregullat e reja të sigurisë kombëtare.

Wong akuzohet për organizim të protestive të paligjshme, kundër vendimit të qeverisë për të ndaluar përdorimin e maskave të fytyrë përpara se të niste pandemia.

Lajme te ngjashme