Biden dhe Putin dakord vetëm për kontrollin e armëve bërthamore dhe rikthimin e ambasadorëve

Nga Exit News
Biden dhe Putin dakord vetëm për kontrollin e armëve bërthamore dhe rikthimin e ambasadorëve

Kontrolli i armëve bërthamore dhe rikthimi i ambasadorëve në kryeqytetet respektive ishin dy çështjet për të cilat ranë dakord Presidenti i SHBA Joe Biden dhe Presidenti rus Vladimir Putin pas takimit 4 orësh në Gjenevë të Zvicrës.

Putin e quajti Biden, një partner konstruktiv, me përvojë dhe tha se ata flisnin “të njëjtën gjuhë”, por shtoi se nuk kishte pasur miqësi, përkundrazi një dialog pragmatik për interesat e dy vendeve të tyre.

Ai tha se ishte “e vështirë të thuhej” nëse marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara do të përmirësoheshin, por se kishte një “fije shprese” në lidhje me besimin e ndërsjellë. Nuk kishte ftesa mes presidentëve për në Uashington ose Moskë

Putin tha se takimi kishte qenë konstruktiv, pa armiqësi, dhe kishte treguar dëshirën e udhëheqësve për të kuptuar njëri-tjetrin.

Ai gjithashtu tha se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara najnë idenë se kanë përgjegjësi për stabilitetin bërthamor dhe do të zhvillojnë bisedime mbi ndryshimet e mundshme në traktatin e tyre të zgjatur së fundmi për kufizimin e arsenalit të armëve të tilla.

Por ai tregoi pak oreks për kompromis në një varg çështjesh të tjera, duke hedhur poshtë shqetësimet e Uashingtonit në lidhje me arrestimin e kreut të opozitës Alexei Navalny, në lidhje me praninë e shtuar ushtarake të Rusisë pranë kufirit lindor të Ukrainës dhe në lidhje me akuzat e SHBA që rusë të paidentifikuar janë përgjegjës për një seri sulmesh kibernetike në Shtetet e Bashkuara.

LEXO  Von der Leyen: BE nuk është ende gati të ndajë vaksinat COVID me vendet e varfëra

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>