Britania nis vaksinimin me AstraZeneca

Nga Exit News
Britania nis vaksinimin me AstraZeneca

Britania e Madhe nisi të hënën vaksinimin e popullsisë me AstraZeneca.

I pari person që u vaksinua ishte Brian Pinker, 82 vjeç.

Me 30 dhjetor, Sekretari britanik i shëndetësisë, Matt Hancock njoftoi se vaksina kundër koronavirusit nga kompania AstraZeneca do të përdoret prej 4 janarit.

Ai njoftoi se janë porositur rreth 100 milionë doza, gjë që sipas tij do të mjaftojë për të vaksinuar të gjithë popullsinë.

Grupet që po vaksinohen janë të moshuarit dhe stafi mjekësor.

Britania e Madhe miratoi vaksinën e dytë kundër koronavirusit nga kompania AstraZeneca, duke u bërë vendi i parë në botë që miraton atë.

Kjo do të japi mundësi të gjitha spitaleve ulin numrin e lartë të të infektuarve me variantin e ri të Covid-19.

Britania po përgatitet të vaksinojë 1 milionë qytetarë për javë me këtë vaksinë.

Lajme te ngjashme