Çelo Hoxha zgjidhet kreu i ri i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit

Nga Redaksia
Çelo Hoxha zgjidhet kreu i ri i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit

Çelo Hoxha është kreu i ri i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, në vend të Agron Tufës.

Zoti Hoxha u zgjodh në këtë post nga bordi i ISKPK-së, ku nga 7 anëtarë, 5 votuan pro Hoxhës.

Studiuese Çelo Hoxha ka qenë nëndrejtor dhe përgjegjës për arkivën në ISKK.

Ai është autor i studimit shkencor “Krimenelët e Luftës” botuar në vitin 2014, në të cilin listoheshin mbi 260 drejtues të Ushtrisë Nacional-Çlirimtare dhe Partisë Komuniste, të cilët ngarkoheshin me përgjegjsi për ekzekutimet pa gjyqe, gjatë dhe pas luftës.

Për këtë botim, zoti Hoxha dhe ish-Drejtuesi i ISKK-së, Tufa u sulmuan nga deputetët socialist se “baltoseshin heronjtë e luftës”.

Agron Tufa ka kërkuar azil në Zvicër për veten, gruan dhe pesë fëmijët e tij. Tufa ka marrë disa kërcënime për jetën për shkak të punës së tij që përfshin hetimin, studimin dhe publikimin e informacioneve mbi ekzekutimet jo gjyqësore të kryera nga forcat komuniste.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>