Diaspora dënon ndryshimet e Kodit Zgjedhor: Çimenton pushtetin abuziv të pushtetarëve

Nga Exit News
Diaspora dënon ndryshimet e Kodit Zgjedhor: Çimenton pushtetin abuziv të pushtetarëve

Grupimi Diaspora për Shqipërinë e Lirë ka dënuar miratimin e njëashëm të Kodit Zgjedhor nga shumica socialiste në 5 tetor.

Përmes një postimi në rrjetet sociale DSHL shprehu shqetësimin se ky miratim, pa konsensus e në kundërshtim me rekomandimet e ODHIR/OSBE është goditja e fundit që i bëhet demokracisë së brishtë shqiptare.

DSHL e quan modelin e ri të votimit të kandidatëve për deputetë ‘një iluzion listash të hapura’ dhe e cilëson atë bashkë me ndryshimet e tjera si ‘përpjekje për të rritur e cimentuar pushtetin abuziv të pushtetarëve të sotëm.’

Diaspora i bëri thirrje institucioneve shqiptare, aktorëve politike dhe shoqërise civile që të ngrihen në lartësinë e detyrës dhe të reagojne ndaj aktit të marrjes peng të procesit të zgjedhjeve dhe të së ardhmes së shqiptarëve.

Reagimi i tyre vjen një ditë pasi kuvendi miratoi pa konsensus ndryshimet e Kodit Zgjedhor, ku ndër të tjera parashikohen heqja e formulës aktuale të koalicionit dhe listat praktikisht të mbyllura të kandidatëve për deputetë.

Për të lexuar më shumë për këtë, klikoni këtu.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>