EMA studion simptomat e reja të shkaktuara nga Pfizer dhe Moderna

Nga Exit News
EMA studion simptomat e reja të shkaktuara nga Pfizer dhe Moderna

Tre simptoma të reja të raportuara nga një numër i vogël njerëzish pas vaksinimit me Pfizer (PFE.N) dhe Moderna (MRNA.O) po studiohen për të vlerësuar nëse ato mund të jenë efekte anësore të mundshme, tha rregullatori evropian i barnave të mërkurë, sipas Reuters.

Eritema multiforme, një formë e reaksionit alergjik të lëkurës; glomerulonefrit ose inflamacion i veshkave; dhe sindroma nefrotike, një çrregullim renal i karakterizuar nga humbje të mëdha të proteinave urinare, janë duke u studiuar nga komiteti i sigurisë i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA), sipas rregullatorit.

Pfizer, deri tani furnizuesi më i madh i vaksinave COVID-19 në Bashkimin Evropian, dhe Moderna nuk iu përgjigjën kërkesave të Reuters për koment.

Pak më shumë se 43.5 milionë doza të vaksinës Moderna, Spikevax, janë administruar në BE që nga 29 korriku, tha EMA, krahasuar me më shumë se 330 milionë doza të injeksionit Pfizer,  të zhvilluar nga BioNTech në Gjermani.

Muajin e kaluar, EMA gjeti një lidhje të mundshme midis inflamacionit shumë të rrallë të zemrës dhe vaksinave mRNA. Sidoqoftë, rregullatori evropian dhe Organizata Botërore e Shëndetit kanë theksuar se përfitimet nga këto vaksina tejkalojnë çdo rrezik.

Mbikëqyrësi nuk dha detaje të mërkurën se sa raste u regjistruan, por tha se kishte kërkuar më shumë të dhëna nga kompanitë. EMA nuk rekomandoi ndryshime në etiketimin e vaksinave.

Ajo u shpreh se  vlerësimet e reja janë pjesë e përditësimeve rutinë të seksionit të sigurisë të bazës së të dhënave të të gjitha vaksinave të autorizuara dhe shtoi çrregullimet menstruale si një gjendje që po studiohet për vaksinat, përfshirë ato nga AstraZeneca (AZN.L) dhe J&J (JNJ.N), pas përditësimit të EMA javën e kaluar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>