Erdogan kritikon qëndrimin e SHBA në marrëdhëniet me Turqinë

Nga Exit News
Erdogan kritikon qëndrimin e SHBA në marrëdhëniet me Turqinë

Marrëdhëniet e Turqisë me Shtetet e Bashkuara nuk janë të shëndetshme tha presidenti turk Tayyip Erdogan të enjten duke shtuar se Uashingtoni duhet të zgjidhë çështjen e blerjes së sistemeve mbrojtëse ruse S-400 nga Ankaraja, sipas transmetuesit Haberturk.

Marrëdhëniet midis Turqisë dhe SHBA u acaruan në fillim të këtij viti kur Uashingtoni sanksionoi industrinë mbrojtëse të Turqisë. Ajo gjithashtu ka përjashtuar Ankaranë nga programi i saj i avionëve F-35, ku ishte blerës dhe prodhues.

“Nuk mund të them që po zhvillohet një proces i shëndetshëm në lidhjet turko-amerikane … Ne blemë F-35, paguam 1.4 miliardë dollarë dhe këto F-35 nuk na janë dhënë. Shtetet e Bashkuara duhet ta zgjidhë këtë së pari”, tha ai pas pjesëmarrjes në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së në Nju Jork.

Erdogan tha se Ankaraja do të plotësonte nevojat e saj të mbrojtjes nga diku tjetër nëse Uashingtoni nuk do ta ndihmonte.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>