FMN i jep $1 miliardë Bjellorusisë

Nga Exit News
FMN i jep $1 miliardë Bjellorusisë

Fondi Monetar Ndërkombëtar do t’i japë Bjellorusisë 1 miliard dollarë për të luftuar pandeminë e koronavirusit, njoftoi Reuters. Ky nveprim ka shkaktuar zemërim të gjerë.

FMN tha se do të shpërndajë rreth 650 miliardë dollarë rezerva midis anëtarëve të saj si pjesë e të ashtuquajturave të drejta të veçanta të tërheqjes (SDR).

Por ky veprim ka zemëruar aktivistët, pasi vjen në një kohë të rritjes së konfliktit midis Evropës dhe Bjellorusisë për shkeljen e të drejtave të njeriut dhe me Bjellorusinë që akuzohet për dërgimin e emigrantëve në kufijtë e BE -së si hakmarrje kundër bllokut.

BE, SHBA dhe Britania e Madhe ka vendosur sanksione kundër regjimit të Aleksandër Lukashenkos për abuzime të ndryshme pas zgjedhjeve të diskutueshme në gusht 2020.

Një zëdhënëse e FMN -së tha se alokimi i fondeve ndaj Bjellorusisë po ecën përpara sepse institucioni “udhëhiqet nga komuniteti ndërkombëtar i cili vazhdon të merret me administratën aktuale si qeveria e Bjellorusisë. Duke pasur parasysh zhvillimet e fundit, ne vazhdojmë të monitorojmë situatën nga afër”.

Fondi tha në një njoftim për shtyp të hënën se do të lejonte pagesa SDR me vlerë rreth 650 miliardë dollarë.

“Regjimi i Bjellorusisë do të përdorë nga fondet nga FMN, prej 1 miliardë dollarë për shtypjen dhe jo mbështetjen e njerëzve,” shkroi Svetlana Tikhanovskaya, udhëheqësja e opozitës Bjelloruse e mërguar.

LEXO  Ministri i Jashtëm rus, Ramës: Bjellorusët duhet t'i zgjidhin vetë problemet e tyre

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>