Franca heq testet falas për turistët

Franca heq testet falas për turistët

Qeveria franceze vendosi t’i jap fund testimit falas për turistët e huaj që vizitojnë Francën, pasi e njëjta lehtësi nuk u ofrohet turistëve francëz nga vendet e tjera.

Sipas një raportimi nga The Guardian, për qeverinë bëhëj fjalë përe “çështje reciprociteti, pasi testet duhet të paguhen nga turistët francezë në shumicën e vendeve”. .

Presidenti francez Emmanuel Macron mbajti të mërkurën një takim të komitetit të urgjencës shëndetësore dhe të mbrojtjes për të shqyrtuar rastet në rritje të variantit Delta të Covid-19.

Ajo gjithashtu duhet të vendosë nëse do ta bëjë vaksinimin të detyrueshëm për punonjësit shëndetësorë e ato të administratës.

Franca ka hequr kufizimet kundër Covid në nivel kombëtar dhe detyrimin e mbajtjes së maskës në ambiente të jashtme. Por ende zbatohen kufizimet lokale, në zonat që kanë regjistruar shifra të larta të infektimeve me variantin Delta.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>