Franca lejon hyrjen e shqiptarëve të vaksinuar me vaksina të miratuara në BE

Nga Exit News
Franca lejon hyrjen e shqiptarëve të vaksinuar me vaksina të miratuara në BE

Franca ka vendosur të hapë kufijtë për të gjithë qytetarët shqiptarë që janë vaksinuar ndaj COVID-19 dhe që paraqesin një test negativ PCR para udhëtimit.

Sipas njoftimit të Aeroportit “Nënë Tereza”, udhëtarët shqiptarë që janë vaksinuar me një vaksinë të miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) si dhe janë të pajisjur me test PCR mund të hyjnë në Francë.

EMA deri tani ka miratuar vaksinat Pfizer, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson & Johnson.

Vetëm dy nga këto vaksina përdoret aktualisht në Shqipëri, Pfizer dhe AstraZeneca.

Që të udhëtojnë drejt Francës, qytetarët duhet të kenë kaluar 2 javë pas injeksionit të dozës së dytë të vaksinës.

Qytetarët e pavaksinuar, duhet të udhëtojnë vetëm për arësye esenciale (për të shkuar të bashkëshorti/bashkëshortja, apo prindërit të udhëtojnë tek fëmijët me leje qëndrimi në Francë, e studentët për motive studimi)

Edhe kjo kategori udhëton me testin PCR të 72 orëve të fundit ose testin e shpejtë të 48 orëve të fundit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>