Franca thërret ambasadorin kinez për fyerje dhe kërcënime të përsëritura

Nga Exit News
Franca thërret ambasadorin kinez për fyerje dhe kërcënime të përsëritura

Ministria e Jashtme e Francës ka thirrur ambasadorin e Kinës për të dhënë shpjegime mbi fyerje dhe kërcënime të përsëritura, raportin Reuters.

Pas rritjes së komenteve të papranueshme të bëra publikisht nga Ambasada Kineze ditët e fundit, përfshirë në formën e fyerjeve dhe kërcënimeve ndaj parlamentarëve dhe një studiuesi francez, ne rikujtojmë rregullat themelore të parashikuara nga Konventa e Vjenës mbi marrëdhëniet diplomatike në lidhje me funksionimin e një ambasadë e huaj, veçanërisht në lidhje me komunikimin e saj publik ”, u shpreh zëdhënësja e minsitrisë, Agnes von der Muhll, një konferencë ditore.

Ambasadës kërkohet që t’i përmbahet rreptësisht atyre.”

Ambasadori kinez, Lu Shaye, pritet të martën në Ministrinë e Jashtme franceze.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>