Freedom House e para organizatë ndërkombëtare që dënon emërimin e Arta Markut

Freedom House e para organizatë ndërkombëtare që dënon emërimin e Arta Markut

Zgjedhja e njëanshme nga shumica socialiste Prokurore e Përgjithshme e Përkohshme e Arta Markut, me mbështetjen e ambasadorit amerikan Donald Lu dhe Ambasadores se BE-së Romana Vlahutin, është kritikuar nga Freedom House si hap prapa në luftën kundër korrupsionit në Shqipëri.

Freedom House, organizata e pavarur kryesore në botë për demokracinë dhe të drejtat e njeriut e financuar nga Departamenti amerikan i Shtetit, në raportin e saj të vitit 2017 për gjendjen e demokracisë në Shqipëri, e ka vlerësuar emërimin e Arta Markut me shumicën të thjeshtë, e gjitha socialiste, si goditje ndaj besueshmërisë dhe paanshmërisë së prokurorisë, veçanërisht në kohën kur prokuroria po heton dosjen e ish-ministrit Tahiri.

Lufta antikorrupsion mori goditje me zgjedhjen, në parlamentin shqiptar, të Arta Markut si Prokurore e Përgjithshme e Përkohshme përmes një mazhorance të thjeshtë që përfshin vetëm votat e Partisë Socialiste në pushtet. Kjo e dëmtoi më tej pavarësinë dhe besueshmërinë e prokurorisë në hetimin e ndjeshëm të Tahirit.

Kjo është hera e parë që një organizatë ndërkombëtare dënon emërimin politik të Arta Markut dhe kundërshton hapur qëndrimin e misioneve evropiane dhe amerikane EURALIUS dhe OPDAT, opinioni ligjor i të cilëve  u përdor nga qeveria shqiptare si argument për të zgjedhur në mënyrë antikushtetuese në këtë post Arta Markun.

Raporti i Freedom House vazhdon më tej me shpjegimin e  situatës ligjore që i dha mundësinë shumicës socialiste të emëronte PPP-në me shumicë të thjeshtë votash:

LEXO  Rama takon kryeministrin grek Mitzotakis

“Mungesa e KLP-së solli një bllokim serioz politik dhe ligjor pasi mandati pesëvjeçar i prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla përfundoi më 7 dhjetor, dhe është KLP ajo që duhet të emërojë Prokurorin e ri të Përgjithshëm. Në këto rrethana, Partia Socialiste vendosi të zgjedhë Arta Marku si PPP më 18 dhjetor […] me shumicë të thjeshtë në parlament.

Megjithatë, sipas partive të opozitës, procedura shkel frymën [e reformës në drejtësi] dhe nenin 148a të kushtetutës, e cila kërkon një shumicë prej tre të pestave të votave në parlament për zgjedhjet i një Prokurori të Përgjithshëm.

Për të gjitha shkeljet ligjore gjatë emërimit politik të Arta Markut, Exit.al ka shkruar këtu dhe këtu.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>