Gjonaj: Ngritja e Gjykatës Kushtetuese, avancim i reformave e plotësim i kushteve të BE

Nga Exit News
Gjonaj: Ngritja e Gjykatës Kushtetuese, avancim i reformave e plotësim i kushteve të BE

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e konsideroi një hap të madh funksionalitetin e Gjykatës Kushtetuese.

Përmes një postimi në Facebook, Gjonaj shkruan se ky hap është në avancimin e reformave dhe plotësim i kushteve për hapjen e negociatave.

“Këtë fund viti e mbyllim me një lajm shumë të mirë për konkretizimin e rezultateve të Reformës në Drejtësi! Gjykata Kushtetuese tashmë funksionale me 6 anëtarë! Një hap domethënës përpara që i shërben Shqipërisë në avancimin e reformave, por njëkohësisht plotëson të gjitha prioritetet e vendosura për negociatat për anëtarësim në BE. Falenderim BE-së dhe SHBA-së për mbështetjen e pakursyer”

Presidenti dekretoi të mërkurën anëtarin e gjashtë të Gjykatës Kushtetuese, Përparim Kalo. Tashmë Gjykata Kushtetuese ka kuorumin e duhur për të marrë vendime.

Gjykata Kushtetuese do të shqyrtojë disa nga çështjet me rëndësi për të cilat mund të lexoni këtu.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>