Gjykata në Irak lëshon urdhër arrest për presidentin Trump

Nga Exit News
Gjykata në Irak lëshon urdhër arrest për presidentin Trump

Një gjykatë në Irak ka lëshuar urdhër arrest për presidentin e SHBA-ve, Donald Trump për vrasjen e gjeneralit Qassim Soleimani.

Prokuroria në Irak është ende duke hetuar sulmin ndaj Soleimani. Prokuroria e Teheranit tha se 36 personat e përfshirë në vrasjen e gjenerali janë identifikuar, përfshirë edhe zyrtarët politik dhe ushtarak të SHBA-ve dhe vendeve të tjera, sipas medias qeveritare në Iran.

Në janar 2020, SHBA-të vranë gjeneralin e lartë iranian Soleimani. Pas vrasjes, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Bagdad u godit nga 3 raketa.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme