Gjykatësja Rezarta Balliu nuk kalon vettingun

Gjykatësja Rezarta Balliu nuk kalon vettingun

Gjykatësja Rezarta Balliu nuk e kaloi dot procesin e vettingut, pasi përveçse nuk mundi të justifikonte pasurinë e deklaruar, ka patur edhe probleme me kriterin e figurës e atë profesional.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, Genta Tafa (Bungo), me relatore Suela Zhegun dhe anëtar Olsi Komicin, mori vendimin për shkarkimin e saj nga detyra, të premten.

Sipas një raportimi të Reporter.al, Balliu u përball me konstatime të ngjashme me ato të bashkëshortit Arjan Balliu, ish gjyqtar i Apelit Durrës për kontrata fiktive, mungesë burimesh dhe mosdeklarime në disa vite.

Ajo kërkoi që pasuria që rezultonte 100 % në emër të bashkëshortit të mos vlerësohej, ndërkohë që kërkoi që të rihapej hetimi për dy kriteret e tjera. Kërka u rrëzua nga kreu u KPK-së, Bungo pasi shpjegimet e sjella nga gjykatësja ishin të pamjaftueshme për të ndryshuar vendimin e Komisionit.

Rezarta Balliu (Vigani) e  nisi karrierën në sistemin e drejtësisë në Gjykatën e Rrethit të Tiranës në vitin 2000, ku ka punuar për dy dekada.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>