Izraeli vret 4 anëtar të Hamasit në Bregun Lindor

Nga Exit News
Izraeli vret 4 anëtar të Hamasit në Bregun Lindor

Izraeli vrau të paktën katër militantë të Hamasit në përleshje me armë të dielën, tha një zëdhënës i ushtrisë izraelite.

Zyrtarët izraelitë kanë shprehur prej kohësh shqetësimin se Hamasi, i cili drejton Rripin e Gazës, synon të fitojë forcë në Bregun Perëndimor dhe të sfidojë autoritetin palestinez (PA) të mbështetur nga Perëndimi, duke rritur rreziqet e sigurisë për Izraelin.

Incidenti në orët e para të së dielës shënoi perballje më serioze midis Izraelit dhe Hamasit në Bregun Perëndimor në muajt e fundit dhe kërcënuan të rrisin tensionet në territorin dhe përgjatë kufirit izraelit me Gazën.

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas, partia e të cilit humbi kontrollin e Gazës nga Hamasi në luftimet e brendshme në 2007, akuzoi Izraelin në një deklaratë për “ekzekutime në terren kundër popullit tonë”.

Hamasi u bëri thirrje palestinezëve në Bregun Perëndimor “të përshkallëzojnë rezistencën kundër okupatorit në të gjitha zonat” pas sulmeve.

Një zëdhënës i Hamasit tha se të gjithë burrat ishin anëtarë të grupit, të cilin Izraeli dhe Perëndimi e konsiderojnë organizatë terroriste.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se trupat kryen pesë sulme në Bregun Perëndimor “me qëllim që të ndalonin funksionimin e një qelize të organizatës terroriste të Hamasit” dhe fillimin e sulmeve.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett tha se operacioni kishte për qëllim sulmin kundër njerëzve të Hamasit “gati për të kryer sulme terroriste”, gjatë rrugës për nē Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor dhe Gazën në një luftë të vitit 1967. Vendi tërhoqi trupat dhe kolonët nga Rripi i Gazës në 2005.

Lajme te ngjashme