KE marrëveshje me Pfizer për 1.8 miliardë vaksina

Nga Exit News
KE marrëveshje me Pfizer për 1.8 miliardë vaksina

Komisioni Evropian miratoi një kontratë për 1.8 miliardë doza të vaksinës BioNTech / Pfizer, njoftoi të shtunën Presidentja Ursula von der Leyen.

Kontrata përfshin 900 milion doza të garantuara si dhe 900 milion të cilat priten të shpërndahen midis 2021 dhe 2023, tha von der Leyen në Tëitter, duke shtuar: “Kontrata të tjera dhe teknologji të tjera të vaksinave do të vijnë”.

Marrëveshja përfundon bisedimet e KE me kompanisë, të cilat u njoftuan nga Von der Leyen muajin e kaluar për të ndihmuar unionit në luftën kundër Covid-19.

Von den Leyen shtoi se me progresin e vaksinimit, BE do të kalojë në një faz tjetër ku do të përpiqet të parandalojë variante të reja të virusit.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme