Këshilli Shqiptar i Medias: Mediat të kujdesshme kur raportojnë abuzimet seksuale me të miturit

Nga Exit News
Këshilli Shqiptar i Medias: Mediat të kujdesshme kur raportojnë abuzimet seksuale me të miturit

Këshilli i Medias Shqiptare shprehu shqetësimin për mënyrën se si është raportuar përdhunimi i 15-vjeçares nga media të caktuara.

Organizata tha se në raste të tilla delikate, media duhet të jetë e kujdesshme në raportimin e ngjarjes, veçanërisht kur viktima është e mitur. Media, shtuan ata, luan një rol vendimtar në mbrojtjen e privatësisë të të miturve, dhe zbulimi i detajeve të tyre personale mund të ndikojë negativisht në të ardhmen e tyre.

Pas lajmeve të përdhunimit, disa media publikuan emrin e vajzës. Ata gjithashtu zhvilluan intervista me familjarë dhe njerëz nga lagja e saj në Tiranë. Disa nga këto intervista u kryen pranë shtëpisë së saj.

KMSH deklaroi se media nuk duhet të botojë kurrë emrin e shkollës që fëmija ndjek, ose emrin e zonës ku banon. Kjo rezulton që ato të jenë lehtësisht të identifikueshme dhe është  shkelje e privatësisë të tyre. Publikimi i emrit të shkollës gjithashtu sjell reagim negativ për fëmijët e tjerë që e ndjekin atë.

Ata shtuan se media kurrë nuk duhet të identifikojë prindërit e fëmijës qoftë në formë të shkruar, verbale, apo vizuale. Kjo shkel anonimitetin dhe të drejtën e tyre për privatësi, edhe nëse prindi ose anëtarja e familjes pranojnë të intervistohen.

“Media duhet të mbrojë interesat më të mira të fëmijës së abuzuar dhe t’i mbulojë këto intervista / deklarata duke fshehur identitetin e tyre,” tha KMSH në një deklaratë.

Në raste të tilla, vëmendja e gazetarëve dhe e publikut duhet të drejtohet te incidenti, dhe jo drejt detajeve siç janë informacionet personale.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>