Kolegji Zgjedhor detyron PD të paraqesë listën me 153 kandidatë për deputetë

Nga Exit News
Kolegji Zgjedhor detyron PD të paraqesë listën me 153 kandidatë për deputetë

Partia Demokratike duhet të paraqesë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve 153 kandidatë. Ky është vendimi që mori Kolegji Zgjedhor ditën e hënë.

Përmes vendimit të shpallur sot, Kolegji rrëzoi vendimin e Komisionit të Ankesave në KQZ, i cili vendosi që PD të kishte 233 kandidatë në lista.

Partia Socialiste paditi më 25 mars në Kolegjin Zgjedhor vendimin e Komisionit të Ankesave për lejimin e regjistrimit të 222 kandidatëve për deputet të listës së PD-së.

Në padi, PS kërkon lënien në fuqi të vendimti të Komisionerit Zgjedhir, Celibashi për lejimin e regjistrimit deri në 153 kandidatë për deputet.

Të martën, PD fitoi të drejtën për të regjistruar 222 kandidatë në zgjedhjet e 25 prillit. KAS hodhi poshtë vendimin e KQZ-së dhe i dha të drejtë PD-së për numrin e kandidatëve.

Ligji “Për partitë” përcakton vetëm një kufi minimal për numrin e kandidatëve në lista, ndërsa kufiri maksimal është në dorë të partive.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>