Komisioni Europian rekomandon për herë të tretë hapjen e negociatave për Shqipërinë

Komisioni Europian rekomandon për herë të tretë hapjen e negociatave për Shqipërinë

Për të tretin vit radhazi, Komisioni Europian i rekomandoi sot Parlamentit Europian hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Me anë të një konference për shtyp në Komitetin e Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian, Eurokomisioneri për Zgjerim Johannes Hahn prezantoi raportet e progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Eurokomisioneri Hahn vlerësoi punën e bërë nga këto dy vende në reformat e nisura. Veçanërisht për Shqipërinë, Hahn vlerësoi reformën në drejtësi:

“Jam i kënaqur se si Shqipëria e Maqedonia e Veriut kanë ndjekur reformat. Reforma në drejtësi në Shqipëri ka patur progres.”

Ndërsa për Maqedoninë e Veriut, Hahn vlerësoi arritjen e marrëveshjes me Greqinë:

“Maqedonia e Veriut ka vijuar me reformat duke arritur dhe një marrëveshje historike me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit.”

Megjithë përparimin, Hahn u shpreh se ka ende shumë punë për tu bërë nga qeveritë e këttyre vendeve:

“Gjithësesi Shqipëria dhe Maqedonia duhet të qëndrojnë të besueshme dhe të ecin pozitivisht në çështjet e  zbatimit të reformave. Duhet të vazhdojnë të zbatojnë reformat mbi sundimin e ligjit, ky është kushti më i veçantë për ta që të ecin përpara në rrugën europiane. Ka sfida kryesore siç është ekonomia – ekonomia në Ballkanin Perëndimor ka ende shumë dobësi për të marrë avantazh të plotë mbi avantazhet që ne u japim. Duhet të luftojnë papunësinë, emigracioni i lartë, standardet e jetesës.”

Ky është viti i tretë që Komisioni Europian i rekomandon Parlamentit Europian hapjen e negociatave për Shqipërinë.

Në vitin 2018 dhe 2017, KE rekomandoi hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë “në sajë të përparimit të arritur, duke ruajtur dhe thelluar hovin aktual të reformave”. Raportet e KE-së megjithëse u ndryshuan ndjeshën gjatë debateve në Parlamentin Europian, ato nuk u miratuan nga Këshilli Evropian, që jep vendimin përfundimtar për hapjen ose jo të negociatave.

Tre vite më parë, në 2016-ën, progres-raporti ku KE rekomandonte nisjen e negociatave pas plotësimit të pesë prioriteteve kyçe, -reforma në drejtësi, reforma e administratës publike, lufta ndaj korrupsionit, lufta ndaj krimit të organizuar, dhe mbrojtja e të drejtave të njeriut,- u miratua në Parlamentin Evropian pas disa muajsh, dhe me shumë ndryshime nga raporti fillestar.  Megjithatë, në maj raporti nuk u miratua zyrtarisht nga Këshilli Evropian, pasi Austria vuri veton.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>