Konsorciumi i aeroportit të Vlorës: Pacolli dhe kompania turke e spitalit të Fierit

Nga Exit News
Konsorciumi i aeroportit të Vlorës: Pacolli dhe kompania turke e spitalit të Fierit

Aeroporti i Vlorës do të ndërtohet nga bashkimi i kompanive Mabetex Group (50%), YDA-Group (48%) dhe kompania 2A Group shpk (2%). Vlera e investimit është rreth 100 milionë euro.

Kush janë këto kompani dhe punët e tyre në Shqipëri:

Mabetex Group

Mabetex, e regjistruar në Zvicër është e njohur për projektet ndërkombëtare të ndërtimeve dhe e drejtuar nga biznesmeni dhe politikani Pacolli.

Në vitin 2017 kompania propozoi idenë për të marrë në zotërim zona toke në parkun e Divjakës dhe Karavastasë me qëllim ndërtimin e dhjetëra komplekse vilash, hotelesh dhe pallatesh.

Projekti propagandohej të kapte koston e investimit prej rreth 1 miliardë dollarësh, shifra që në fillim i tundonin banorët e zonës për ta pëlqyer projektin.

Projekti përfitonte nga lehtësitë fiskale dhe ligjore që krijon ligji i investimeve strategjike i miratuar nga qeveria Rama në vitin 2015. Ndër lehtësirat ishin edhe përfitimi i tokës publike nëse investimi ishte madhor për turizëm.

Mirëpo angazhimi i mjedisorëve në diskutimet publike për të treguar efektet negative dha ndikim dhe banorët iu bashkuan qëndrimit kundër.

Çështja u ndërkombëtarizua për faktin se zona e Divjakë-Karavastasë është strehë e 10 lloje shpendësh të rrallë dhe që njëkohësisht është zonë e mbrojtur me statuse ndërkombëtare Ramsar, IBA dhe KBA. Si përfundim qeveria hoqi dorë nga projekti.

Yda Group

Kompani turke ndërtimi, e themeluar në 1954 në Ankara është e njohur për ndërtimin e. spitaleve dhe rrugëve me Partneritet-Publik-Privat, kryesisht në Turqi. Kompani njihet për lidhjet e afërt me presidentin turk Erdogan.

YDA Group do të ndërtojë edhe spitalin e Fierit në vend. Gjatë inagurimit të fillimit të punimeve, pronari i kompanisë Hüseyin Arslan, në lidhje me projektin u shpreh se:

“Ne si grup, morëm urdhër nga Presidenti ynë, Recep Tayyip Erdoğan, javën e kaluar gjatë vizitës së Kryeministrit të nderuar në Turqi, na instruktuan të finalizojmë. Duhet të dorëzojmë spitalin pas 3 muajsh, ka një bast të madh mbi këtë gjë, e dimë që është një sfidë e madhe, dhe faleminderit për mbështetjen që na dhanë që nga dita e parë”.

Ndërtimin e spitalit presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ia premtoi Kryeministrit Rama, gjatë vizitës së këtij të fundit në Turqi.

Kompania 2A Group shpk

Kompania 2A Group, e regjistruar në Prishtinë është në pronësi të biznesmenit Kosovar Valon Ademit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>