KPK ndërpret procesin e vetingut për 2 gjyqtarë

Nga Exit News
KPK ndërpret procesin e vetingut për 2 gjyqtarë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vetingun për dy gjyqtarë pas dorëheqjes së tyre.

Me datë 14 prill, Këshilli i Lartë Gjyqësor miratoi kërkesën e gjyqtarit të Sarandës, Rasim Doda për dorëheqje.

KPK shpalli me datë 19 maj vendimin për ndërprerjen e procesit të rivlerësimit dhe ndalimin e emërimit të tij për 15 vjet në sistemin e drejtësisë.

KPK ndërpreu procesin e rivlererësimit për gjyqtarin Gjirokastrës, Pëllumb Vehbi, të cilit gjthashtu i ndalohet emërimi në organet e sistemit të drejtësisë për një periudhë 15 vjeçare.

Që nga fillimi i procesit të rivlerëimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorë, 52 magjistratë kanë dhënë dorëheqjen.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>