KPK ndërpret procesin e vetingut për gjyqtarin Alaudin Malaj

Nga Exit News
KPK ndërpret procesin e vetingut për gjyqtarin Alaudin Malaj

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vetingut për gjyqtarin e Apelit Tiranë, Alaudin Malaj, pasi ai dha dorëheqjen nga posti. Vendimi u mor të martën nga trupa gjykuese e përbërë nga Etleda Çiftja, Roland Ilia dhe Suela Zhegu.

Në korrik Malaj dha dorëheqjen nga posti i gjyqtarit të Apelit.Në dhjetor të 2019, ai tregoi në një intervistë në Top Channel se i ka kërkuar mbrojtje institucioneve shqiptare për veten dhe familjen e tij.

Gjyqtari i Apelit tha se në një letër dërguar 11 institucioneve ai ka kërkuar mbrojtje fizike “për shkak të rrethanave jo te zakonshme”.

Alaudin Malaj është gjyqtari që bëri publik vendimin e dënimit të Geron Xhafajt, vëllait të ish-Ministrit të Brendshëm.

Gjithashtu, Malaj ishte një nga 5 anëtarët e trupit gjykues që dhanë pafajësi për të gjithë anëtarët e organizatës “Hakmarrja për drejtësi”. Madje në 2017, Këshilli i Lartë i Drejtësisë nisi hetimin ndaj 5 gjyqtarëve të Apelit të Krimeve të Rënda, me kërkesë të ish-presidentit Bujar Nishani.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme