Kreu i PD Basha: Dhuna në protesta shpreh zemërimin e qytetarëve ndaj qeverisë

Kreu i PD Basha: Dhuna në protesta shpreh zemërimin e qytetarëve ndaj qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dënoi dhunën gjatë protestave të opozitës, por tha se ajo shpreh zemërimin e qytetarëve ndaj qeverisë. Në një intervistë për median britanike BBC World, Zoti Basha tha se ky zemërim po rritet gjithnjë e më shumë:

“PD ka bërë gjithmonë thirrje për protesta jo të dhunshme. Është distancuar dhe do të distancohet gjithmonë nga dhuna. Megjithatë, duhet kuptuar se dhuna e izoluar që, falë Zotit, nuk shkaktoi viktima – asnjë person i vetëm nuk u plagos, asnjë polic nuk u lëndua – është shprehje e zemërimit në rritje.”

Zoti Basha përmendi dhe incidentin me Sekretarin Organizativ Sahit Dollapi, i cili u dhunua nga policia:

“Numri 3 i PD-së u dhunua brutalisht dhe dhunshëm nga policia. Media ishte në gjendje ta filmonte këtë episod dhe ta transmetonte live. Në vend që këta policë të përballen me përgjegjësitë e tyre, sipas ligjit, ata janë marrë personalisht nën mbrojtje nga kryeminstri.”

Duke folur për situatën politike, Zoti Basha u shpreh:

“Këto protesta janë pasojë e një krize që ka shpërthyer me të gjithë fuqinë gjatë 4 muajve të fundit: krizë kushtetuese, krizë politike dhe pasojat e saj ekonomike e sociale.”

Lidhur me hapjen e negociatave me Bashkimin Europian, Zoti Basha tha se realiteti është shumë larg raporteve të sheqerosura të qeverisë:

“Protestat janë pasojë e krizës së thellë politike në vend. Shqipëria duhet t’i bashkohet Bashkimit Europian.[P]or Shqipëria nuk mund t’i bashkohet BE-së me gënjeshtra, me fabrikime, me zgjedhje të vjedhura, me bashkëpunim me krimin e organizuar, me korrupsionin në nivelet më të larta të këtyre 29 viteve, me pandëshkueshmërinë e njerëzve me pushtet.

Dy raste të hetimit nga prokurorēt antimafia kanë zbuluar mijëra orë përgjime, që tregojnë se kryeministri dhe zyrtarë të lartë të qeverisë bashkëpunojnë me bosët e krimit të organizuar për vjedhjen e zgjedhjeve të vtiit 2017. Nuk ka absolutisht asnjë veprim në lidhje me këto akuza. Asnjë politikan nuk është thirrur në prokurori, por janë promovuar dhe janë mbrojtur nga kryeministri.”

 

Lajme te ngjashme