Kryeministri grek paralajmëron Turqinë për studimin sizmik në ishullin grek

Nga Exit News
Kryeministri grek paralajmëron Turqinë për studimin sizmik në ishullin grek

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pohoi se BE nuk do të ketë alternativë tjetër veç sanksionit ndaj Turqisë, nëse kjo e fundit vazhdon të krijojë tensione në Mesdheun Lindor.

Paralajmërimi pasi Turqia njoftoi planet për një studim sizmik në jug dhe në lindje të ishullit grek Kastellorizo nga 21 korriku-2 gusht.

Forcat e armatosura Greke u vendosën në gatishmëri pas njoftimit të Turqisë për këtë studim.

Ambasada Greke në Ankara dërgoi një ankesë drejt Ministrisë së Jashtme Turke. Autoritetet greke gjithashtu pohuan se e ngritën çështjen në BE, NATO dhe Këshillin e Sigurimit në Kombet e Bashkuara.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell paralajmëroi javën e kaluar se punimet e eksplorimit të Turqisë janë “kundër interesit të BE-së, të drejtave sovrane të vendeve anëtare të BE-së dhe ligjit ndërkombëtar”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>