Kryeministrja e Zelandës së Re Ardern fiton bindshëm mandatin e dytë

Nga Exit News
Kryeministrja e Zelandës së Re Ardern fiton bindshëm mandatin e dytë

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka fituar ndjeshëm në zgjedhjet e përgjithshme të se shtunës.

Partia e saj, ajo Laburiste mund të qeverisë dhe e vetme, pasi ka marrë përqindjen më të lartë të votave në më shumë se 5 dekada, duke fituar 64 vende në parlamentin me 120 vende.

Nuk dihet ende nëse ajo do ta formojë e vetme qeverinë e re, apo do të përpiqet të formojë koalicione.

Votimi masiv pro Ardern ka qenë dhe një përgjigje e njerëzve ndaj mënyrës se si ajo përballoi pandeminë e Covid-19 dhe krizën ekonomike që ajo shkaktoi.

Në total në Zelandën e re ka pasur 1886 të infektuar dhe vetëm 25 viktima që prej fillimit të pandemisë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>