Kukës, protestë për lirimin e protestuesve të arrestuar

Kukës, protestë për lirimin e protestuesve të arrestuar

Nesër, më 19 prill, Këshilli Bashkiak i Kukësit dhe qytetarët do të protestojnë për lirimin e kukësianëve të arrestuar pas protestës në Rrugën e Kombit.

Protesta do të zhvillohet në orën 11:00, përpara Gjykatës së Kukësit.

Këshilltarët shprehen se arrestimet dhe ndalimet e 23 personave janë bërë në mënyrë të paligjshme nga policia, ndaj ata duhet të lihen të lirë.

23 protestuesit akuzohen për “shkatërrim të pronës”; “shkatërrim të pronës me zjarr”; “kundërshtim të punonjësve të policisë” dhe “kryerjen e veprimeve arbitrare” gjatë protestës kundër vendosjes së tarifave për kalimin e rrugës Milot-Morinë.

Por gjatë ditëve të fundit, në media janë bërë publike prova se si procesverbalet e Prokurorisë dhe Policisë janë fallsifikuar —në procesverbale dhe flet-arrestet e policisë nuk është shënuar ora e saktë e arrestimit në Kukës, por ora e arritjes në Tiranë.

Ky veprim i prokurorisë dhe policisë është në kundërshtim me nenin 255, pika 1 të Kodit të Procedurës Penale (KPP), i cili parashikon se:

“Data, ora dhe emri i oficerit të policisë gjyqësore që ka kryer arrestimin ose ndalimin shënohet në procesverbal.”

11 nga 23 protestuesit ndodhen aktualisht në burg, pas vendimit të gjykatës për masën e arrestit, marrë më 4 prill.

Për 10 të tjerë gjykata ka vendosur masën e sigurisë “detyrim paraqitjeje”, ndërsa për dy të tjerë “arrest shtëpiak”.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>