LSDM në pritje të zyrtarizimit të fitores në Maqedoninë e Veriut

Nga Exit News
LSDM në pritje të zyrtarizimit të fitores në Maqedoninë e Veriut

Lidhja Social Demokrate në Maqedoninë e Veriut ka fituar zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 15 korrikut.

LSDM ka marrë dy deputetë më shumë në kuvend se partia opozitare VMRO.

Nga 96% e votave të numëruara del se 120 vende në parlament ndahen:

  • LSDM – 46 vende në parlament
  • VMRO-DPMNE – 44 vende
  • BDI – 15 vende
  • Aleanca për Shqiptarët – 12 vende
  • E majta – 2 vende
  • Partinë Demokratike Shqiptare – 1 vend

Rezultatet nuk janë ende përfundimtare pasi mbeten edhe 4% të votave për t’u numëruar, që mund të sjellin ndryshime minimale në formacionin e partive në parlamentin maqedonas.

Shefja e misionit të ODIHR në Shkup, Laima Andrikiene e quajti menaxhimin e ditës së zgjedhjeve si të efektshëm por qëndrueshmërinë ligjore të rrezikuar për shkak të ndryshimeve të rëndësishme në Kodin Zgjedhor dhe rregullimet gjatë gjendjes së jashtëzakonshme.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>