Mbi 200 revista shëndetësore bëjnë thirrje për veprim urgjent kundër krizës klimatike

Nga Exit News
Mbi 200 revista shëndetësore bëjnë thirrje për veprim urgjent kundër krizës klimatike

Më shumë se 200 revista shëndetësore në të gjithë botën po botojnë një editorial që u bën thirrje udhëheqësve të ndërmarrin veprime urgjente për ndryshimet klimatike dhe të mbrojnë shëndetin.

British Medical Journal (BMJ) tha se është hera e parë që kaq shumë botues mblidhen për të bërë të njëjtën deklaratë, duke reflektuar seriozitetin e situatës.

Editoriali, i cili po botohet para asamblesë së përgjithshme të OKB-së dhe samitit të klimës Cop26 në Glasgow këtë Nëntor, thotë:

“Përpara këtyre takimeve kryesore, ne, redaktorët e revistave shëndetësore në të gjithë botën, bëjmë thirrje për veprime urgjente për të mbajtur rritjen mesatare të temperaturës mesatare globale nën 1.5 gradë Celsius, të ndalojë shkatërrimin e natyrës dhe të mbrojë shëndetin.

“Shëndeti tashmë po dëmtohet nga rritja e temperaturës globale dhe shkatërrimi i natyrës, çështje që profesionistët e shëndetit kanë tërhequr vëmendjen për dekada të tëra.

“Shkenca është e qartë; një rritje globale prej 1.5 gradë Celsius mbi mesataren e periudhës para-industriale dhe humbja e vazhdueshme e biodiversitetit rrezikojnë dëmtime katastrofike për shëndetin që do të jetë e pamundur të rekuperohen.

“Pavarësisht preokupimit të nevojshëm të botës me Covid-19, ne nuk mund të presim që të kalojë pandemia për të zvogëluar emetimet.

“Duke reflektuar seriozitetin e situatës, ky editorial shfaqet në revistat shëndetësore në të gjithë botën.

“Ne jemi të bashkuar në njohjen se vetëm ndryshimet themelore dhe të barabarta të shoqërive do të ndryshojnë trajektoren tonë aktuale.”

“Kërcënimi më i madh për shëndetin publik global është dështimi i vazhdueshëm i udhëheqësve botërorë për të mbajtur rritjen e temperaturës mesatare globale nën 1.5 gradë Celsius dhe për të ripërtërirë mjedisin natyror.

“Ndryshimet urgjente, të gjera në shoqëri duhet të bëhen dhe do të çojnë në një botë më të drejtë dhe më të shëndetshme.

“Ne, si redaktorë të revistave shëndetësore, u bëjmë thirrje qeverive dhe udhëheqësve të tjerë të veprojnë, duke e shënuar vitin 2021 si vitin që bota më në fund ndryshon kurs.”

Editoriali do të shfaqet ndër të tjera në BMJ, Lancet, New England Journal of Medicine, Journal African African Journal, Journal of Chinese Science Bulletin, National Medical Journal of India, Medical Journal of Australia, dhe 50 revista specialistësh të BMJ.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>