Mbyllet një portal rus pas etiketimit si ‘agjent i huaj’

Nga Exit News
Mbyllet një portal rus pas etiketimit si ‘agjent i huaj’

Portali rus i lajmeve VTimes u mbyll pasi u etiketua si një “agjent i huaj” nga autoritetet ruse, muajin e kaluar, pas një goditje të mediave kritike nga Kremlinit. VTimes u shpreh sipas Reuters se përcaktimi kishte trembur investuesit, duke shkatërruar biznesin.

Rusia përdor emërtimin “agjent i huaj” për të etiketuar organizata të financuara nga të huajt të angazhuara në veprimtari politike.

VTimes u krijua vitin e kaluar nga një grup gazetarësh që lanë Vedomosti, një gazetë kryesore e biznesit rus, pasi akuzuan kryeredaktorin e tyre të ri për futjen e censurës pro-Kremlin.

“Etiketa e ‘agjentit të huaj’ … ka prishur modelin e biznesit të VTimes – dhe ne e krijuam këtë shitore si një biznes,” tha VTimes në një deklaratë. “Reklamuesit dhe partnerët nuk e kuptojnë se si të punojnë me një” agjent të huaj “- dhe ne nuk mund t’i gjykojmë ata për këtë.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>