Meta dekoron Plaçido Domingon

Nga Exit News
Meta dekoron Plaçido Domingon

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka vlerësuar me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, tenorin e famshëm spanjoll Maestro Placido Domingo.

Ky i fundit, së bashku me sopranon shqiptare Ermonela Jaho, hapën sezonin e ri artistik duke interpretuar një natë më parë në skenën e Tetrit Kombëtar të Operës dhe Baletit.

Meta i shprehu Domingos mirënjohje për frymëzimin dhe mbështetjen që u ka dhënë artistëve shqiptar të operas me karrierë ndërkombëtare si Jaho, Inva Mula, Saimir Pirgu etj.

Ai e quajti interpretimin e tenorit në skenën e TOB “një ngjarje e madhe, që na nderon”.

“E çmova sot me “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, sepse nuk mund të gjenim një Titull më të mirë vlerësimi për Maestro Plácido Domingo, se sa emrin e Heroit tonë Kombëtar, i cili vazhdon edhe pas kaq shekujsh të jetë frymëzim për rrugën europiane të Shqipërisë,” përfundoi Presidenti.

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>