Ministri i Jashtëm grek, kufiri detar me Shqipërinë sipas ligjeve ndërkombëtare

Nga Exit News
Ministri i Jashtëm grek, kufiri detar me Shqipërinë sipas ligjeve ndërkombëtare

Ministri i Jashtëm Nikos Dendias komentoi marrëveshjen me Shipërinë për caktimin e kufirit detar, në një intervistë me gazetarët grek.

Ai u shpreh se caktimi i kufjve do të bëhet sipas ligjeve ndërkombëtare, sikurse u veprua edhe me Egjiptin dhe Italinë.

“Me Shqipërinë, ne duam ta zgjidhim këtë çështje të prapambetur sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Dendias.

Ministri i Jashtëm kujtoi marrëveshjen e nënshkruar në 2009, dhe uroi që “së shpejti do të jemi në gjendje të kapim përsëri fillin e bisedimeve përkatëse dhe të arrijmë një rezultat që do të kënaqë të dy palët”.

“Është e rëndësishme, në kontekstin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe duke pasur parasysh perspektivën evropiane të vendit tonë fqinj”, përfundoi ministri grek.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>