Miratohet shpërndarja në Afrikë e vaksinës së parë kundër malaries

Nga Exit News
Miratohet shpërndarja në Afrikë e vaksinës së parë kundër malaries

Fëmijët në pjesën më të madhe të Afrikës do të vaksinohen kundër malaries në një moment historik në luftën kundër sëmundjes vdekjeprurëse.

Malaria ka qenë një nga plagët më të mëdha mbi njerëzimin për mijëvjeçarë dhe kryesisht vret foshnjat dhe fëmijët.

Të kesh një vaksinë – pas më shumë se një shekulli përpjekje – është ndër arritjet më të mëdha të mjekësisë.

Vaksina – e quajtur RTS, S – u vërtetua efikase gjashtë vjet më parë.

Ka më shumë se 100 lloje të parazitëve të malaries. Vaksina RTS, S synon atë që është më vdekjeprurëse dhe më e zakonshme në Afrikë: plasmodium falciparum.

Tani, pas suksesit të programeve pilot të imunizimit në Ganë, Kenia dhe Malaui, Organizata Botërore e Shëndetit thotë se vaksina duhet të  në të shpërndahet në të gjithë Afrikën sub-Sahariane dhe në rajone të tjera me transmetim të moderuar dhe të lartë të malaries.

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtor i përgjithshëm i OBSH-së tha se ishte “një moment historik”.

“Vaksina e shumëpritur e malaries për fëmijët është një përparim për shkencën, shëndetin e fëmijëve dhe kontrollin e malaries.”

Përdorimi i vaksinës mbi mjetet ekzistuese “mund të shpëtojë dhjetëra mijëra jetë të rinjsh çdo vit”, tha ai.

Ilaçet për të vrarë parazitin dhe insekticidet për të vrarë mushkonjat kanë ndihmuar të gjitha në uljen e malaries.

Sidoqoftë, ka ende rreth 230 milionë raste dhe 400,000 vdekje në vit – dhe rreth 95% e barrës së malaries ndihet në Afrikë, ku më shumë se 260,000 fëmijë vdiqën nga sëmundja në vitin 2019.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>