Nancy Pelosi kërkon shkarkimin e menjëhershëm të Trumpit

Nga Exit News
Nancy Pelosi kërkon shkarkimin e menjëhershëm të Trumpit

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Amerikës, demokratja Nancy Pelosi kërkoi, të enjten, shkarkimin e menjëhershëm të Donald Trump-it përmes amendamentit 25.

Amendamenti i 25-të, i propozuar nga Kongresi dhe i ratifikuar nga shtetet pas vrasjes së Presidentit Kennedy, përmban procedurat për zëvendësimin e presidentit ose nënkryetarit në rast vdekjeje, largimi, dorëheqjeje ose paaftësie, sipas Shkollës së Drejtësisë Cornell.

Pelosi tha të enjten para gazetarëve:

“Dje, presidenti i Shteteve të Bashkuara nxiti një kryengritje të armatosur kundër Amerikës.”

Kjo deklaratë e saj vjen vetëm një ditë pasi mbështetësit e Trampit hynë në ndërtesën e Kapitolit në Uashington.

Pelosi tha se Trumpi ka kryer një ‘kryengritje”. Ajo e cilëosi Trumpin si ‘vdekjeprurës për amerikanët dhe për vetë demokracinë e SHBA-së’.

Ndërsa mbështetësit e Trumpit, ajo i cilësoi si ‘terroristë’.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>