Ndahet nga jeta studiuesi dhe shkrimtari Moikom Zeqo

Nga Exit News
Ndahet nga jeta studiuesi dhe shkrimtari Moikom Zeqo

Studiuesi dhe shkrimtari Moikom Zeqo, 71 vjeç, është ndarë nga jeta mëngjesin e 15 qershorit. Ai vuante prej disa kohës nga një sëmundje e rëndë.

Moikom Zeqo  është autori i 62 librave me poezi, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të nje numëri skenaresh për filma kinematografike e televizivë me karakter arkeologjik dhe kulturor.

Punimet e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të huaja si anglisht, frëngjisht, greqisht, italisht, sërbokroatisht, bullgarisht, rumanisht, polonisht, danisht, esperanto, gjermanisht.

Në vitet 1992-1996, Zeqo fitoi dhe mandatin e deputetit për Partinë Socialiste.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>