Në Shqipëri, pacientët nuk kanë qasje në trajtimet e reja kundër kancerit

Nga Alice Elizabeth Taylor
Në Shqipëri, pacientët nuk kanë qasje në trajtimet e reja kundër kancerit

Shqipëria ka numrin më të ulët të testimeve për trajtime të reja kundër kancerit, krahasuar me vendet e tjera në Evropë.

Sipas të dhënave të studimit të Shoqërisë Evropiane për Onkologjinë, në Shqipëri këto testime janë në masën 1,4 persona në 1 milionë banorë në vend. Po të marrimin në konsideratë gjithë popullsinë e vendit, në total vetëm 4 pacientë kanë qasje në testimet për trajtimet e reja kundër kancerit.

Në vend të parë, për numrin më të lartë të pacientëve që kanë qasje u rendit Belgjika, me 107 qytetarë për 1 milion banorë.

Diferenca në këto shifra tregon një pabarazi dhe disavantazh të madh për pacientët në Shqipëri që po luftojnë me kancerin.

Thomas Cerny, Profesor i onkologjisë mjekësore në Universitetin e Bernës, Zvicër, tha:

“Diferenca në numrin e provave klinike për banorë, me më shumë prova në vendet më të pasura, do të thotë se qasja në provat klinike dhe ilaçet inovative thjesht nuk është e mundur për pacientët me kancer që jetojnë në shumë vende më pak të pasura.”

Studimi zbuloi se ndryshimi në numrin e provave klinike në të gjithë vendet në Evropë mund të lidhej drejtpërdrejt me Produktin e Brendshëm Bruto të një vendi – sa më i lartë PBB-ja, aq më e lartë qasja në testime të trajtimeve të reja.

Në përgjithësi, vendet e Europës Perëndimore kana pësuar një rritje prej 33 për qindësh të numrit të provave të kryera në Evropë në vitet 2010-2018 dhe një rritje 61 për qindësh të provave të fazës së hershme. Por vendet e Europës Lindore, për të njëjtën periudhë pësuan rënie në të dy të dhënat.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>