OBSH nis të monitorojë një variant të ri të COVID-19

Nga Exit News
OBSH nis të monitorojë një variant të ri të COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetit po monitoron një variant të ri të koronavirusit për të cilin thotë se ka mutacione që kanë potencialin për të shmangur imunitetin natyror ose të siguruar nga një vaksinim kundër Covid-19.

Varianti, i quajtur “mu”, është zbuluar në 39 vende në Amerikën e Jugut dhe Evropë, sipas raportit të OBSH.

Varianti “mu” u identifikua për herë të parë në Kolumbi në janar të këtij viti. Globalisht, ky variant përbën më pak se 0.1 përqind të rasteve. Përhapja e këtij varianti në Kolumbi është rritur vazhdimisht me kalimin e kohës dhe tani është rreth 39 përqind dhe 13 përqind në Ekuador.

OBSH thotë se ata do të vazhdojnë të monitorojnë përparimin e tij së bashku me variantin delta që po qarkullon gjithashtu.

Sipas The Guardian, të paktën 32 raste të variantit ‘mu’ janë gjetur në Mbretërinë e Bashkuar. Ekspertët thonë se rastet ishin kryesisht në Londër dhe tek njerëzit në të 20 -tat.

OBSH thekson në raport se nuk ka prova që varianti mu po tejkalon variantin delta dhe “duket e pamundur që të jetë më i transmetueshëm”. Sidoqoftë, më shumë të dhëna do të jenë të nevojshme për të parë nëse varianti ‘mu’ është në gjendje të tejkalojë mbrojtjen nga vaksina.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>