Opozita jashtëparlamentare akuzon Ramën për shkelje të marrëveshjes së 5 majit

Nga Exit News
Opozita jashtëparlamentare akuzon Ramën për shkelje të marrëveshjes së 5 majit

Partitë opozitare jashtë parlamentit kanë dënuar bashkarisht miratimin në komisionin e ligjeve të propozimit për ndalimin e koalicioneve parazgjedhore dhe ndryshimin e sistemit, të kërkuar nga opozita parlamentare.

Përmes një deklarate të përbashkët koalicioni opozitar jashtëparlamentar e sheh këtë votim si prishje të marrëveshjes së arritur në Këshillin Politik në 5 maj.

Partitë opozitare kujtojnë se në demokracinë shqiptare nuk ka ndodhur të ndryshohet ligji zgjedhor pa miratimin e të gjitha palëve që do të marrin pjesë në zgjedhje.

“Ky provokim i ulët dhe sjellje tipike prej autokrati që ka frikë nga zgjedhjet e lira e të ndershme, synon të nxisë konflikt politik në vend në prag të zgjedhjeve të ardhshme, që janë kyçe për demokracinë dhe ecurinë e Shqipërisë në rrugën e saj europiane.” – përfundon deklarata e koalicionit opozitar jashtëparlamentar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>