Pandemia solli 75% rënie të udhëtarëve në aeroportet angleze

Pandemia solli 75% rënie të udhëtarëve në aeroportet angleze

Kufizimet në udhëtime për shkak të pandemisë së Covid-19 sollën një ulje të numrit të udhëtarëve  nëpër aeroportet e Mbretërisë së Bashkuar.

Nga 297 milion që udhëtuan në vitin 2019, në vetëm 74 milion vitin e shkuar, sipas një raporti të The Gurdian që citon të dhënat vjetore të Autoritetit të Aviacionit Civil.

Kjo përbën një rënie prej 75% të numrit të udhwtarëve dhe një tregues të qartë të efektit shkatërrues që pandemia ka patur mbi industrinë e fluturimeve.

Vera pritet të jetë po aq e vështirë pasi qeveria po ndjek një qasje të kujdesshme.

Ekspertët thonë se qeveria ose duhet të lirojë kufizimet e udhëtimeve ose duhet të përgatit një paketë ekonomike mbështetëse për kompanitë.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>