PE: Negociatat me Shqipërinë hapen kur të përmbushen kushtet

PE: Negociatat me Shqipërinë hapen kur të përmbushen kushtet

Hapja e negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë do të bëhet vetëm kur vendi të përmbushë kushtet e vendosura nga BE.

Komiteti i Jashtëm i Parlamentin Evropian ka miratuar rezolutën për Shqipërinë, ku nuk përcaktohet datë e saktë për hapjen e negociatave, por thuhet se PE do të mbështesë dhemirëpresë përparimin e reforma në Shqipëri.

Në rezolutë eurodeputetët kanë shprehur shqetësim për nivelin e lartë të korrupsionit, krimit dhe ritmin e ngadaltë të reformës në drejtësi. Ndër të tjera, në raport theksohet dhe mungesa e investimeve në vend.

Raportuesi për Shqipërinë Knut Fleckenstein tha se ky votim është i rëndësishëm për Shqipërinë, pasi nëse vazhdohet me reformat, negociatat mund të hapen në vitin 2019.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>