Përditësimi, 1 shtator: 3 viktima dhe 982 raste të reja me Covid-19

Nga Exit News
Përditësimi, 1 shtator: 3 viktima dhe 982 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë të mërkurën bëri me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 3 qytetarë nga COVID-19 dhe  janë regjistruar 1054 raste të reja infektimesh.

Vijon rritja e rasteve aktive dhe shtrimeve në spital, ku aktualisht janë 10 592 pacientë të infektuar në të gjithë vendin dhe 100 të shtruar te Spitali Infektiv, prej të cilëve 15 raportohet të jenë në gjendje të rënduar.

Pjesa më e madhe e rasteve aktive, janë të përqëndruara në Tiranë, 3 860, pasuar nga Shkodra me 1 846 dhe Vlora me 924 infektime.

Ndërkohë, janë shëruar 475 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 134 276 që nga fillimi i epidemisë.

Prej fillimit të pandemisë, Shqipëria ka regjistruar 147 369 raste me Covid-19, prej të cilëve 2501 persona të infektuar kanë humbur jetën.

Statistika (01 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 982
Të shëruar në 24 orë 475
Të shtruar në spitale 100
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 5724

Testime totale 1,053,104
Raste pozitive 147,369
Raste të shëruara 134,276
Raste Aktive 10,592
Humbje jete 2,501

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,860
Shkodër 1,846
Vlorë 924
Durrës 836
Fier 745
Lezhë 589
Elbasan 527
Berat 375
Gjirokastër 302
Korçë 244
Dibër 178
Kukës 166

 

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>