Frakturë në kraharor, Hysaj mungon ndaj Turqisë dhe Moldavisë

Nga Erblin Vukaj
Frakturë në kraharor, Hysaj mungon ndaj Turqisë dhe Moldavisë Elseid Hysaj Injury Demtim Napoli

Elseid Hysaj nuk ka mundur të udhëtojë sot për t’iu bashkuar grumbullimit të kombëtares. Shkak për këtë është bërë lëndimi që pësoi në ndeshjen e së dielës kundër Torinos.

Mbrojtësi 25 vjeçar u rrëzua gjatë një dyluftimi për top me mbrojtësin e Torinos Ansaldi. Kishte kaluar rreth gjysmë ore lojë dhe në rrëzim Hysaj zuri keq qafën. Lëndimi ishte serioz pasi shkodrani u nxorr nga fusha me barelë.

Fatmirësisht Hysaj nuk ka pësuar lëndime të shtyllës kurrizore. Në një komunikatë për shtyp, klubi i Napolit njoftoi se:

Thyerje e pjesshme e dërrasës së kraharorit. Pas një ekzaminimi klinik dhe radiologjik është kjo diagnoza e fundit për Elseid Hysajn, i cili doli nga loja pas një përplasjeje në sfidën Torino-Napoli. Mbrojtësi nuk do të niset për në angazhimet me kombëtaren shqiptare.

Vetë shkodrani postoi në Instagram një mesazh lehtësues ku tha se “falë zotit ishte mirë”.

Hysaj po lunate ndeshjen e tij të 3 për këtë sezon. Vitin e fundit ai e ka humbur vendin e titullarit, pasi trajneri Carlo Ancelotti vlerëson më tepër italianin Giovanni Di Lorenzo.

Për kombëtaren është një mungesë e rëndësishme duke patur parasysh se ai ka qenë kapiteni në 4 nga 6 ndeshjet e fundit dhe krahët e mbrojtjes kanë patur probleme serioze në lojën e trajnerit Edy Reja.

Më 11 dhe 14 tetor Shqipëria luan jashtë ndeshjet kundër Turqisë dhe Moldavisë. Lëndimi i Hysajt kushtëzon shumë kombëtaren. Në të djathtë trajneri Reja nuk ka alternativa. Nëse luhet me 4 mbrojtës, roli i të djathtit mund t’i besohet Ardian Ismajlit ose Federik Veselit, të cilët nuk e kanë rol natyral. Nëse luhet me 3 qendror, krahu i djathtë në mesfushë do të bëhet Odise Roshi.

Nga klubi italian nuk është bërë ende me dije se sa do të jetë periudha e riaftësimit për Hysajn, por me gjasa ai do të jetë jashtë fushe për të paktën 1 muaj.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme