Plotësimi i Gjykatës së Lartë e pastrimi gjyqësorit, prioritetet e ambasadës së SHBA-ve për 2021

Nga Exit News
Plotësimi i Gjykatës së Lartë e pastrimi gjyqësorit, prioritetet e ambasadës së SHBA-ve për 2021

Plotësimi i vendeve në Gjykatën e Lartë dhe pastrimi i gjyqësori janë prioritet e ambasadës së SHBA-ve në Tiranë.

Përmes një postimi në Twitter, ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim njofton se ka takuar të enjten ministren e Drejtesisë Etilda Gjonaj për të diskututar për prioritetet gjatë vitit 2021.

Ajo theksoi se reforma në drejtësi po zbatohet hap pas hapi.

Gjykata e Lartë ka një kuroum prej 3 gjyqtarësh. Sipas ligjit për Pushtetin Gjyqësor, Gjykata e Lartë mund të shqytojë të gjitha çështjet me përjashtim të atyre që gjykohen nga Gjykatat e Posaçme dhe ligjshmërinë e akteve normative, pasi kërkohet një trup prej 5 gjyqtarësh.

Ndërkohë KLGJ ka hapur garën për plotësimin e vendeve në GJL nga rradhët e gjyqësorit. Ndërsa për vendin e katërt nga rradhët e jashtëgjyqësorit është kualifikuar vetëm Dariel Sina.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>