Presidenca kërkesë KQZ e MSH të marrë masa për votimin e emigrantëve

Nga Exit News
Presidenca kërkesë KQZ e MSH të marrë masa për votimin e emigrantëve

Presidenca i ka dërguar kërkesë KQZ që të marrë masa urgjente për emigrantët për të votuar më 25 prill.

Shoqata e emigrantëve shqiptarë në Greqi ka firmosur një peticion kundër vendimit të Komitetit të Ekspertëve për të vendosur karantinë 2-javore për shtetasit që hyjnë nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Peticioni u është dërguar Presidentit, i cili i ka përcjellë shqetësimin institucioneve .

Qeveria shqiptare ka vendosur një karantinë të detyrueshme dy-javore për ata që hyjnë në vend nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Kjo do të thotë se ata që kanë të drejtë vote për rreth 600,000 shqiptarë që jetojnë në Greqi janë në të vërtetë të ndaluar të votojnë në zgjedhjet e 25 Prillit.

Vendimi u njoftua të hënën nga Zëvendës Ministrja Mira Rakacolli në një takim të Komitetit Teknik që mbikëqyr pandeminë.

Ajo tha se komiteti sugjeroi masën duke u mbështetur në analizën e vitit të kaluar të koronavirusit të përhapur nga emigrantët që hyjnë në vend nga Greqia në Pashkën Ortodokse.

Sidoqoftë, zbatimi i karantinës së detyrueshme dy-javore filloi sot, e martë, pesë ditë përpara zgjedhjeve të përgjithshme në vend dhe do të zgjasë deri pas Pashkëve, 3 maj.

Gjithashtu të parandaluar nga votimi në këto zgjedhje janë mbi 25,000 njerëz të infektuar me koronavirus, pavarësisht shkeljes së Kushtetutës Shqiptare dhe vendimeve përkatëse të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (ECHT), të cilat garantojnë të drejtën e votës si një e drejtë themelore e çdo qytetari .

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>