Presidenti slloven kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Nga Die Morina van Uijtregt
Presidenti slloven kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Presidenti slloven Borut Pahor nuk mbështeti idenë e ndryshimeve të kufijve në Ballkanin Perëndimor, siç sugjerohet në një dokument jo zyrtar të botuar nga media sllovene, muajin e kaluar.

“Unë nuk jam dakord me ndryshimet e kufijve. Qëndrimi im për këtë çështje është krejtësisht i kundërt. Unë dua të bind bashkëbiseduesit në Samitin e Brdo për të vazhduar procesin e zgjerimit dhe reformave”, u shpreh Pahor në një konferencë të përbashkët për shtyp me Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, të enjten në Prishtinë.

Media sllovene pretendoi se dokumenti për ri-vizatimin e kufijve politikë në Ballkan sipas etnisë, ishte një ide e Kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansa.

Ndërsa, Osmani u shpreh se kufijtë e Kosovës dhe qeverisja e saj e brendshëm u vendosën “njëherë e përgjithmonë” kur Kosova shpalli pavarësinë në 2008.

Ajo shtoi se gjatë përvojës së saj politike nuk kishte parë kurrë Slloveninë të mbështeste “aventura të tilla” të rrezikshme si ndryshimet e kufijve.

Vizita e Pahor në Kosovë u zhvillua disa ditë përpara takimit të udhëheqësve të Ballkanit Perëndimor Brdo-Brijuni më 17 maj, në Slloveni.

Samiti vjetor synon të mbështesë integrimin evropian dhe stabilizimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor duke forcuar dialogun politik, bashkëpunimin rajonal, vendosjen e besimit të ndërsjellë dhe zgjidhjen e çështjeve bilaterale dhe rajonale.

Osmani dhe Pahor biseduan për temat që do të diskutohen në samit, duke theksuar nevojën për përparim në bashkëpunimin rajonal dhe integrimin evropian.

LEXO  Kosova regjistron 11 viktima dhe 873 raste të reja me COVID-19

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>